۲ مهر ۱۴۰۱
کپی شد!

امیرعبداللهیان تاکید کرد؛

مخالفت ایران با تغییر در مرزهای منطقه در دیدار با همتای آذربایجانی

مخالفت ایران با تغییر در مرزهای منطقه در دیدار با همتای آذربایجانی

حسین امیرعبداللهیان وزیر خارجه کشورمان در دیدار با همتای آذربایجانی خود بر مخالفت ایران با تغییر مرزهای منطقه تاکید کرد.

به گزارش نگاه نو، حسین امیرعبداللهیان و «جیحون بایراموف» وزرای امور خارجه جمهوری اسلامی ایران و جمهوری آذربایجان در حاشیه هفتاد و هفتمین نشست مجمع عمومی سازمان ملل متحد در نیویورک دیدار و در خصوص مناسبات دوجانبه و تحولات منطقه قفقاز به رایزنی پرداختند.

وزرای خارجه دو کشور ۲۳ شهریور ماه نیز تلفنی گفت‌وگو کرده بودند. وزیر امور خارجه در این گفت‌وگو بر آمادگی ایران برای کمک به حل و فصل اختلافات این کشور با ارمنستان تأکید کرد و گفت: مرز ایران و ارمنستان باید بدون تغییر حفظ شود.

 موضع صریح ایران در مخالفت با هرگونه تغییر ژئوپلتیک و مرزهای منطقه

وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در ملاقات با بایراموف در نیویورک، ضمن مرور آخرین روند تحولات در روابط دوجانبه در عرصه‌های مختلف، رفت و آمدها و انجام توافقات دو کشور را در یک سال اخیر مثبت و در مسیر پیشرفت ارزیابی کرد.

امیرعبداللهیان با اشاره به برخی گزارش‌ها و شواهد در مورد جابه‌جایی‌ها در منطقه قفقاز، موضع صریح جمهوری اسلامی ایران را در مخالفت صریح و قطعی با هرگونه تغییر ژئوپلتیک و مرزهای منطقه مورد تأکید قرار داد.

وزیر امور خارجه کشورمان افزود: جمهوری اسلامی ایران در رایزنی با مقامات دو کشور جمهوری آذربایجان و جمهوری ارمنستان آماده کمک به طرفین مناقشه برای حل مسالمت آمیز اختلافات بین آنها است.

در پی دور جدید درگیری‌ها بین جمهوری آذربایجان و ارمنستان، ناصر کنعانی سخنگوی وزارت امور خارجه به این درگیری‌ها واکنش نشان داد و ضمن ابراز نگرانی از تشدید تنش و درگیری‌های مرزی بین جمهوری آذربایجان و ارمنستان، ۲ طرف را به خویشتنداری و حل و فصل اختلافات از طریق مسالمت آمیز دعوت کرد.

وزیر خارجه جمهوری آذربایجان نیز در این ملاقات، با اشاره به موضوعات مطروحه در مناسبات دوجانبه، بر اهمیت رایزنی‌ها و همکاری‌های دو کشور تأکید کرد.

وی ضمن رد ادعاهای مربوط به تغییرات در ژپوپلتیک منطقه، علاقه‌مندی کشورش برای حل سریع‌تر مناقشات ارضی و مرزی با ارمنستان در چارچوب همکاری درون منطقه‌ای را مورد تأکید قرار داد.

نظر شما

صفحات اجتماعی انتخاب سردبیر آخرین اخبار کاریکاتور عکس روز