۲ مهر ۱۴۰۱
کپی شد!

شیخ قیس الخزعلی:

چارچوب هماهنگی آماده مشارکت صدر در دولت است

چارچوب هماهنگی آماده مشارکت صدر در دولت است

دبیرکل عصائب اهل الحق عراق اعلام کرد: چارچوب هماهنگی آماده است که جریان صدر به اندازه افراد فراکسیون این جریان که استعفا داد، در دولت مشارکت داشته باشد.

به گزارش نگاه نو، شیخ قیس الخزعلی افزود که چارچوب هماهنگی اکنون آماده است که به منظور مشارکت جریان صدر، نصف سهم شیعیان را به این جریان بدهد.

وی خاطرنشان کرد که به منظور جلب رضایت برادرانمان در جریان صدر، تمام نیروهای چارچوب هماهنگی اکنون موافق انتخابات زود هنگام هستند.

دبیرکل عصائب اهل الحق در پایان این سوال را مطرح کرد که آیا مشکل عراق اکنون فقط مشکل نخست وزیری و شخص محمد شیاع السودانی است؟ اگر راه حل در کنار رفتن السودانی است، من بر این باورم که وی آماده کوتاه آمدن است.

چارچوب هماهنگی نیروهای شیعه عراق دوشنبه شب گذشته در بیانیه‌ای تأکید کرده بود که «محمد شیاع السودانی» تنها نامزد این گروه برای پست نخست‌وزیری است.

اعضای چارچوب هماهنگی در این بیانیه که در پایان نشست دوشنبه شب خود برگزار شد، آمادگی‌های لازم برای از سر گیری مجدد فعالیت پارلمان و انجام وظایف آن بر مبنای قانون اساسی را بررسی کردند.

در پی معرفی «محمد شیاع السودانی» از سوی چارچوب هماهنگی نیروهای شیعه عراق (به استثنای مقتدا صدر) برای تصدی پست نخست وزیری و در آستانه برگزاری جلسه پارلمان برای معرفی وی به نمایندگان، هواداران مقتدا صدر رهبر جریان صدر در اعتراض به نامزدی السودانی وارد صحن پارلمان در منطقه سبز بغداد شده و به مدت یک ماه در آنجا تحصن کردند تا در نهایت در ۳۰ اوت گذشته به دستور صدر از این منطقه خارج شدند.

گروه‌ها و جریان‌های سیاسی عراقی سپس حل اختلاف‌های سیاسی خود را با توجه به در پیش بودن مراسم اربعین حسینی (ع) به بعد از برگزاری این مراسم موکول کردند و انتظار می‌رود که در روزها و هفته‌های آینده – بعد از وقفه ای چند هفته ای – دور جدیدی از رایزنی‌های فشرده بین آنها ادامه یابد.

انتخابات زودهنگام پارلمانی عراق در دهم اکتبر ۲۰۲۱ (۱۸ مهرماه ۱۴۰۰) برگزار شد، اما گروه‌ها و احزاب سیاسی و فراکسیون‌های حاضر در پارلمان با وجود گذشت ۱۱ ماه از برگزاری این رویداد، به دلیل اختلاف‌های سیاسی تاکنون نتوانسته‌اند دولت جدید را تشکیل دهند.

نظر شما

صفحات اجتماعی انتخاب سردبیر آخرین اخبار کاریکاتور عکس روز