۲۹ شهریور ۱۴۰۱
کپی شد!

فرانس ۲۴؛

امانوئل ماکرون و رئیس جمهور ایران در نیویورک با یکدیگر دیدار می کنند

امانوئل ماکرون و رئیس جمهور ایران در نیویورک با یکدیگر دیدار می کنند

شبکه خبری فرانس ۲۴ گزارش داد: روسای جمهوری ایران و فرانسه امروز (سه‌شنبه) در حاشیه نشست سران هفتاد و هفتمین مجمع عمومی سازمان ملل با یکدیگر دیدار خواهند کرد.

به گزارش نگاه نو، در گزارش این شبکه خبری آمده است: امروز امانوئل ماکرون با سید ابراهیم رئیسی دیدار می کند و دو رئیس جمهور در مورد مسائلی از جمله توافق هسته‌ای گفت‌وگو خواهند کرد.

بر پایه این گزارش، ماکرون همچنین قرار است امروز با جو بایدن رئیس جمهوری آمریکا نیز دیدار کند.

خبرگزاری فرانسه نیز با انتشار این خبر افزود: ماکرون در ماه‌های اخیر چند تماس تلفنی با رئیس جمهوری ایران داشته است که محور اصلی آن ترغیب ایران به پذیرش پیشنهادهای اروپا در راستای احیای توافق هسته ای بوده است؛ توافقی که آمریکا در سال ۲۰۱۸ و در زمان ریاست جمهوری آمریکا از آن خارج شد.

ماکرون پیشتر در اواخر ماه گذشته میلادی درمورد این توافق مدعی شده بود که «توپ در زمین ایران است» و توافق «مفید» است حتی «اگر همه مسائل را حل و فصل نکند».

این در حالی است که کاترین کولونا وزیر امور خارجه فرانسه که برای شرکت در نشست مجمع عمومی سازمان ملل متحد به نیویورک سفر کرده است، دیشب ادعای تعلل ایران در حصول توافق وین را تکرار کرد.

وی در گفت‌وگو با خبرنگاران بدون اشاره به اهمال کشورش در اجرای تعهدات برجامی و نقش ایالات متحده در نابودی این توافق ادعا کرد که پیشنهاد بهتری برای حصول توافق در وین روی میز نیست و «این به ایران بستگی دارد که تصمیمات درست را اتخاذ کند.»

وزیر امور خارجه فرانسه با اشاره به پیش‌نویس توافق پیشنهادی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در مذاکرات وین اضافه کرد که ابتکار عمل دیگری برای خروج از بن بست در مذاکرات رفع تحریم‌ها وجود ندارد.

نظر شما

صفحات اجتماعی انتخاب سردبیر آخرین اخبار کاریکاتور عکس روز