۲۸ شهریور ۱۴۰۱
کپی شد!

منابع عراقی؛

مقتدی صدر با دیدار با هیئت سه جانبه گروههای سیاسی موافقت کرده است

مقتدی صدر با دیدار با هیئت سه جانبه گروههای سیاسی موافقت کرده است

حزب دموکرات کردستان عراق به ریاست «مسعود بارزانی»، خبر داد که «سید مقتدی الصدر» رهبر جریان صدر موافقت کرده است با هیأت سه‌جانبه تشکیل شده از سوی گروه‌های سیاسی عراق شامل «هادی العامری» رئیس ائتلاف الفتح، «محمد الحلبوسی» رئیس پارلمان عراق و «نیچروان بارزانی» رئیس منطقه کردستان عراق دیدار کند.

به گزارش نگاه نو، «وفا محمد کریم» از رهبران حزب دموکرات کردستان عراق، امروز (دوشنبه، ۱۹ سپتامبر)، در گفت‌وگو با «بغداد الیوم»، ضمن اعلام این خبر تصریح کرد: زمان دقیق این دیدار مشخص نیست اما در همین حد که الصدر پذیرفته با این هیأت سه‌جانبه دیدار کند، گامی مثبت برای شنیدن آن‌چه که وی می‌خواهد است و مقدمه‌ای برای توافق درباره شکل دولت و عمر این دولت محسوب می‌شود.

وی افزود: پیشتر این نگرانی وجود داشت که الصدر در را به روی این دیدار ببندد اما موافقت او با این دیدار، دستاورد خوبی است به ویژه که وی می‌داند که این هیأت چه چیزی در چنته دارد و دقیقا به همین دلیل، موافقت وی با این دیدار، دروازه‌ای برای تشکیل دولت جدید خواهد بود.

به گفته این عضو حزب بارزانی، نشست انتخاب رئیس‌جمهور و مامور اعلام کردن نخست‌وزیر به تشکیل کابینه در پارلمان نیز احتمالا، پس از توافق سید مقتدی الصدر با هیأت مذکور برگزار خواهد شد.

همانطور که انتظار می‌رفت، عراق پس از برگزاری باشکوه مراسم اربعین حسینی (علیه السلام)، تحرکات سیاسی برای تشکیل دولت جدید در سایه اختلاف موجود میان احزاب سیاسی بخصوص ائتلاف «الاطار التنسیقی» (چارچوب هماهنگی) و «سید مقتدی الصدر» رهبر جریان صدر را آغاز کرد.

روز گذشته، رسانه‌ها از آماده شدن یک هیأت بلندپایه از گروه‌های سیاسی عراق برای سفر به نجف اشرف و دیدار با سید مقتدی الصدر و ارائه یک طرح ابتکاری جدید برای حل بحران کشور خبر دادند. جریان صدر در ماه اخیر با اشغال ساختمان پارلمان به دست طرفداران خود، مانع تشکیل جلسات جهت تداوم روند سیاسی بعد از انتخابات و در نتیجه تشکیل دولت جدید شده است.

هرچند که رهبر جریان صدر،کناره‌گیری از سیاست را اعلام کرده، اما عملا هنوز در صحنه سیاسی این کشور حضور دارد. منابع رسانه‌ای دیروز اعلام کردند که یک هیأت شامل گروه‌های سیاسی مختلف به ریاست «هادی العامری» آماده دیدار با سید مقتدی الصدر شده است.

نظر شما

صفحات اجتماعی انتخاب سردبیر آخرین اخبار کاریکاتور عکس روز