۱۷ شهریور ۱۴۰۱
کپی شد!

دادگاه فدرال عراق:

انحلال پارلمان عراق در حیطه اختیارات ما نیست

انحلال پارلمان عراق در حیطه اختیارات ما نیست

دادگاه عالی فدرال عراق با رد درخواست انحلال پارلمان این کشور، آن را جز اختیارات این دادگاه ندانست.

به گزارش نگاه نو، دادگاه فدرال عراق بعد از سه بار تعویق جلسه برای بررسی درخواست انحلال پارلمان این کشور که از سوی جریان الصدر مطرح شد، روز چهارشنبه تشکیل جلسه داد و نظر خود را در این باره اعلام کرد.

در این بیانیه آمده است که «اعضای نمایندگان مجلس بعد از آنکه انتخاب شدند، نه نماینده خودشان هستند و نه نماینده ائتلاف‌های سیاسی‌یشان. بلکه آن‌ها صرفا نماینده مردم هستند و بنابراین، باید در راستای تحقق آنچه که برای آن انتخاب شده‌اند، تلاش کنند که همان منافع و مصالح مردم است نه اینکه باعث و بانی به تعطیلی کشاندن منافع ملت شده و سلامتی مردم را کاملا به خطر بیندازند.»

این دادگاه همچنین تأکید کرد که «ثبات در فرآیند سیاسی عراق لازمه‌ش این است که همه به قانون اساسی پایبند بوده و آن را زیر پا نگذارند.»

دادگاه فدرال عراق همچنین گفت که قانون اساسی سال ۲۰۰۵ عراق مکانیزم قانونی انحلال پارلمان را بر اساس مفاد ماده (۶۴) تدوین کرده است.

این دادگاه در مورد اختیارات خود برای انحلال پارلمان نیز گفت که اختیارات دادگاه عالی فدرال عراق بر اساس ماده ۹۳ قانون اساسی و ماده ۴ قانون دادگاه عالی فدرال مشخص بوده و انحلال پارلمان از اختیاراتش نیست.

نظر شما

صفحات اجتماعی انتخاب سردبیر آخرین اخبار کاریکاتور عکس روز