۳ شهریور ۱۴۰۱
کپی شد!

در یک نشست خبری مطرح شد؛

رئیس پلیس ژاپن به دلیل ترور شینزو آبه استعفا می دهد

رئیس پلیس ژاپن به دلیل ترور شینزو آبه استعفا می دهد

«رئیس «آژانس پلیس ملی» ژاپن روز پنجشنبه گفت که می‌خواهد از سمت خود استعفا دهد تا مسئولیت تیراندازی به شینزو آبه، نخست‌وزیر سابق ژاپن در ماه جولای را بر عهده بگیرد.

به گزارش نگاه نو به نقل از رویترز، ایتارو ناکامورا رئیس عالی‌ترین نهاد وابسته به پلیس ژاپن در یک نشست خبری به کوتاهی پلیس در رابطه با حفاظت از جان شینزو آبه نخست‌وزیر سابق این کشور اذعان کرد.

اظهارات ایتارو ناکامورا در این نشست خبری در شرایطی مطرح شد  که کارشناسان گفته‌اند که امنیت در شهر نارا در غرب نارا در روز هشتم جولای (روز تیراندازی و ترور شینزو آبه)، ناکافی بود.

پیشتر، هشت کارشناس امنیتی که فیلم لحظه ترور شینزو آبه را بررسی کردند به رویترز گفتند، نیروهای محافظ (بادیگاردها) می‌توانستند با ایجاد سپر محافظتی او را نجات دهند یا آبه را در حد فاصل ۲.۵ ثانیه بین شلیک اول و تیراندازی مرگبار دوم از صحنه درگیری خارج کنند.

مقامات ژاپنی از جمله فومیو کیشیدا نخست‌وزیر این کشور به نقص امنیتی در رابطه با حضور شینزو آبه در مبارزات انتخاباتی هشتم جولای که به کشته شدن او انجامید، اذعان کرده‌اند.

آژانس پلیس ملی ژاپن پیشتر به رویترز گفته بود که قتل در نتیجه کوتاهی پلیس در انجام مسئولیت خود بوده و تیمی را برای بررسی اقدامات امنیتی و حفاظتی و تقویت اقدامات پیشگیرانه تشکیل داده است.

پلیس ژاپن «تتسویا یاماگامی» ۴۱ ساله‌ را عامل ترور ۸ جولای (۱۸ تیر) شینزو آبه نخست‌وزیر سابق این کشور معرفی کرد. او با یک سلاح دست‌ساز به آبه حمله کرده بود.

یاماگامی در بازجویی‌ها به پلیس انگیزه‌اش از این ترور را اینطور شرح داده که شینزو آبه ارتباطاتی با یک «سازمان خاص» داشته که او از آن کینه به دل داشت.

نظر شما

صفحات اجتماعی انتخاب سردبیر آخرین اخبار کاریکاتور عکس روز