۵ خرداد ۱۴۰۱
کپی شد!

نامه ایران به سازمان ملل در پی ترور شهید صیاد خدایی

نامه ایران به سازمان ملل در پی ترور شهید صیاد خدایی

نماینده جمهوری اسلامی ایران در سازمان ملل در پی ترور شهید صیاد خدایی به دبیرکل این سازمان نامه نوشت.

به گزارش نگاه نو، «مجید تخت روانچی» سفیر و نماینده دائم جمهوری اسلامی ایران در سازمان ملل در پی ترور شهید حسن صیاد خدایی به آنتونیو گوترش دبیرکل سازمان ملل نامه نوشت.

در این نامه آمده است: این نامه را در ارتباط با ترور بزدلانه مورخ ۲۲ می ۲۰۲۲ شهید صیاد خدایی، یکی از اعضای نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران که در عرصه مبارزه با تروریسم و مقابله با داعش فعال و نقش‌آفرین بود، برای شما می‌نویسم. برآوردهای اولیه و شواهد اساسی موجود، به خوبی حاکی از آن است که این اقدام تروریستی در ادامه ترورهای سیستماتیک و شبکه‌ای علیه شهروندان بیگناه و دانشمندان ایرانی به عنوان یکی از ابزار‌های اصلی برای پیشبرد مقاصد نامشروع در سیاست خارجی برخی رژیم‌ها برنامه ریزی و به اجرا گذاشته شده است.

تخت روانچی در این نامه با بیان این‌که ارتکاب چنین اعمالی مغایر منشور ملل متحد، اصول حقوق بین‌الملل و حقوق بنیادین بشر بوده، تصریح کرده است: بی تردید این اقدامات تهدیدی جدی علیه صلح و ثبات منطقه‌ای و بین‌المللی است که عواقب آن با حامیان تروریست‌ها خواهد بود.

در این نامه همچنین آمده است: استمرار این نوع تروریسم دولتی آشکارا حکومت قانون را به چالش کشیده و موجب نگرانی شدید و فزاینده جامعه بین‌المللی شده است. از این رو سکوت در مقابل چنین اقدام تحریک آمیز و هنجارشکنانه‌ای، عاملان و آمران به ترور را در روش غلط خود برای استمرار این اقدامات وقیحانه و خلاف حقوق بین‌الملل تشویق خواهد کرد.
سفیر و نماینده دائم ایران نزد سازمان ملل خاطرنشان کرده است: جامعه جهانی باید نسبت به عواقب خطرناک این‌گونه اقدامات تروریستی بر حفظ صلح و امنیت بین‌المللی به طور جدی نگران بوده و به عنوان اقدامی جهت مقابله با آن، اینگونه ترورهای وحشیانه علیه شهروندان سایر کشورها را از سوی تروریسم دولتی شناخته شده برخی رژیم‌ها شدیداً محکوم کند.

* از همه سازوکارها برای پاسخگو کردن مرتکبان این جنایات و حامیانشان استفاده می‌کنیم

تخت روانچی همچنین تأکید کرده است: به عنوان یک کشور قربانی تروریسم و پیشرو در مقابله عملی و جدی با آن در منطقه، این‌گونه اقدامات تروریستی نه تنها در سیاست و اراده قاطع جمهوری اسلامی ایران که همواره در خط مقدم مقابله با تروریسم قرار داشته، خللی ایجاد نخواهد کرد، بلکه عزم ما را در تداوم مقابله با تروریسم در منطقه راسخ‌تر خواهد کرد. همچنین، ما ضمن اتخاذ همه اقدامات لازم برای محافظت از مردم و منافع خود، از تمامی سازوکارهای موجود نیز برای پاسخگو کردن مرتکبان این جنایت تروریستی و حامیان آنها استفاده خواهیم کرد.

در نامه تخت روانچی عنوان شده است که تحقیقات درباره عوامل این اقدام تروریستی به صورت فشرده ادامه دارد و محکوم کردن این اقدام توسط سازمان ملل، به عنوان بخشی از وظایف سازمان در مبارزه واقعی و بدون تبعیض با تروریسم به شمار می‌رود.

نظر شما

صفحات اجتماعی انتخاب سردبیر آخرین اخبار کاریکاتور عکس روز