۱۱ تیر ۱۴۰۳
کپی شد!

در گزارش اختصاصی مطرح شد؛

برگزاری دادگاه مردمی محاکمه رژیم صهیونیستی در دمشق

برگزاری دادگاه مردمی محاکمه رژیم صهیونیستی در دمشق

دانشگاه امت عربی روز گذشته در کاخ کنفرانس‌ها - هتل ایبلا، یک دادگاه مردمی برگزار کرد، دادگاهی که متشکل از قضات و مشاورانی از مصر، الجزایر، عراق، لبنان و سوریه و هدف از آن، محاکمه رژیم صهیونیستی بود.

به گزارش نگاه نو، این دادگاه پس از ناکامی دادگاه کیفری بین‌المللی و سایر دادگاه‌های بین‌المللی در محکومیت رژیم صهیونیستی، با مشارکت دانشجویان تحصیلات تکمیلی از تعدادی از دانشگاه‌های سوریه تشکیل شد.

هیئت دادگاه متشکل از قضات زیر بود: محمد طی از لبنان، رئیس مرکز قانا برای حقوق بشر و رئیس هیئت دادگاه مردمی؛ منال فنجان از عراق؛ دکتر هاتف رکابی، مشاور سازمان بین‌المللی وست‌مینستر در قانون‌گذاری؛ احلام بیضون از لبنان، عضو تجمع جهانی حقوق‌دانان دموکرات؛ دکتر حسن محیدلی از لبنان، وکیل دادگاه استیناف؛ فؤاد بکر از فلسطین، رئیس دایره حقوقی جبهه دموکراتیک برای آزادی فلسطین؛ عیسی معیزه از الجزایر؛ علی الغتیت و حسن عمر احمد از مصر؛ و دکتر یاسر کلزی، استاد حقوق بین‌الملل در دانشگاه دمشق.

رئیس دادگاه اهمیت معنوی این نوع دادگاه‌ها را توضیح داد و گفت: “این دادگاه یک دادگاه رسمی نیست، بلکه می‌توان آن را به دادگاه وجدان به نام ملت‌های آزاد و مظلوم تشبیه کرد که به نمایندگی از آنها صحبت می‌کند چرا که دادگاه‌های بین‌المللی به دلیل منافع سیاسی تحت حمایت ایالات متحده که تنها به قتل، تخریب و ساخت و فروش سلاح اهمیت می‌دهد، از آنها چشم پوشی کرده‌اند.”

دادگاه با ارائه لوایح توسط دانشجویان تحصیلات تکمیلی در برابر هیئت دادگاه آغاز شد. اولین موضوع لوایح، قتل غیر نظامیان در زمان جنگ‌ها و جرم‌انگاری آن در قوانین بین‌المللی و تخریب بیمارستان‌ها که نقض کنوانسیون چهارم ژنو است، بود. سپس لوایح به توصیف جنایات و اعمال رژیم صهیونیستی بر اساس قوانین بین‌المللی و مجازات‌هایی که باید طبق قانون مجازات بین‌المللی علیه این رژیم اعمال شود، پرداخت.

لوایح همچنین بر مشروعیت حق دفاع از خود طبق ماده دوم منشور سازمان ملل به عنوان حقی که به طور بین‌المللی به رسمیت شناخته شده است، تمرکز داشت. رژیم اسرائیل تلاش کرده بود تا با حمایت کامل ایالات متحده آمریکا این حق را نادیده بگیرد. لوایح قانونی ارائه شده این حق را در قوانین بین‌المللی اثبات کردند و بر ضرورت جرم‌انگاری قانونی رژیم صهیونیستی و محاکمه آن بر اساس قوانین بین‌المللی به دلیل جنایاتش علیه غیرنظامیان و بیمارستان‌ها و کلیه وسایل زندگی شرافتمندانه تاکید کردند.

در پاسخ به لوایح و دادخواست های ارائه شده، هیئت دادگاه مردمی بیان کرد که آنچه شاهد بودیم، گرفتن تصمیم از جانب وجدان مردم است و امروز ما در برابر مقاومت قضایی قرار داریم که به مقاومت‌های رسانه‌ای، میدانی و مردمی اضافه می‌شود. هیئت دادگاه ابراز امیدواری کرد که این دادگاه، چراغ راهی برای سایر کشورهای عربی برای محکومیت رژیم صهیونیستی باشد.

این دادگاه، مجموعه‌ای از محکومیت‌ها علیه رژیم صهیونیستی از جمله قتل عمد و تخریب سیستماتیک که از آغاز اشغال صهیونیستی در سال ۱۹۴۸ ادامه داشته است را اعلام کرد. همه این‌ها به عنوان جنایات جنگی در مقیاس گسترده و نقض قوانین بین‌المللی، انسانی و نسل‌کشی برای رسیدن به جنایت بزرگ‌تر یعنی نابودی یک ملت و مردمش محسوب می‌شوند.

این دادگاه، اقدامات انجام شده توسط نظامیان اشغالگر صهیونیست و کشورهای و سازمان‌های حامی این رژیم را جرم‌انگاری کرد. در پایان، وکلایی که به نمایندگی از غزه دفاع کردند، تقدیر شدند.

نظر شما

صفحات اجتماعی انتخاب سردبیر آخرین اخبار کاریکاتور عکس روز