۱۹ خرداد ۱۴۰۳
کپی شد!

افسر اطلاعاتی سابق آمریکا:

بریکس به زودی گروه جی ۷ را به چالش می‌کشد

بریکس به زودی گروه جی ۷ را به چالش می‌کشد

«اسکات ریتر» کارشناس نظامی و افسر سابق اطلاعاتی تفنگداران دریایی آمریکا با اشاره به افزایش تعداد اعضای اتحادیه قدرت‌های نوظهور اقتصادی (بریکس) در اجلاس سال گذشته، تاکید کرد: به‌ نظر می‌رسد این قدرت نو ظهور با به چالش کشیدن گروه غربی جی هفت به گسترش خود ادامه داده و قوی‌تر شود.

به گزارش نگاه نو به نقل از خبرگزاری اسپوتنیک نوشت: ولادمیر پوتین، ‌رئیس جمهوری روسیه در حالی به مجمع بین‌المللی اقتصادی سن پترزبورگ (SPIEF) پایان داد که در آخرین اظهارات خود در این نشست بر آمادگی کشورش برای برگزاری نشست بریکس (BRICS) -شامل پنج اقتصاد بزرگ در حال ظهور یعنی برزیل، روسیه، هند، چین و آفریقای جنوبی- در پاییز امسال در شهر کازان روسیه تاکید کرد. وی در این نشست اعلام کرد روسیه آینده‌ای فراتر از هژمونی اقتصادی غرب را پذیرفته است.

این گزارش افزود: اقتصاد کشورهای بریکس رشد متوسط ‌بالاتری نسبت به کشورهای جی هفت (G۷) – متشکل از کانادا، فرانسه، آلمان، ایتالیا، ژاپن، انگلیس و آمریکا به اضافه اتحادیه اروپا- دارند. با ادامه نرخ‌های رشد بالاتر و قابلیت های این گروه برای افزودن اعضای بیشتر، به نظر می‌رسد بریکس در عرض دو دهه از جی هفت پیشی بگیرد.

اسکات ریتر در توضیح سخنان رئیس جمهوری روسیه در نشست عمومی بیست و هفتمین مجمع بین‌المللی اقتصادی سن‌پترزبورگ تصریح کرد: مضمونی که پوتین ترسیم کرد، موضوعی بود که نشان می‌داد روسیه از نظر اقتصادی در موقعیت مناسبی قرار دارد، اقتصادی در حال رشد و متنوعی دارد که خود را با واقعیت جدید دنیای چندجانبه و چندقطبی منطبق کرده است.

وی گفت: ولادیمیر پوتین، در حالی درها را برای حل و فصل مناقشات بین پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) و روسیه باز نگه داشته است که این کشور به جهان چند قطبی جدیدی به رهبری نهادهایی مانند بلوک اقتصادی بریکس چشم دوخته است.

ریتر خاطرنشان کرد که پوتین راه حل استانبول برای حل مناقشه با اوکراین را دوباره به میز مذاکره بازگرداند. جدولی که بر اساس واقعیت های جدید اصلاح خواهد شد.

این گزارش در پایان با اشاره به مانع تراشی های ایالات متحده برای برقراری صلح میان روسیه و اوکراین نوشت: نفتالی بنت، نخست وزیر سابق اسرائیل گزارش داد که اوکراین و روسیه اندکی پس از آغاز عملیات نظامی ویژه مسکو در سال ۲۰۲۲ (۱۴۰۱) درگیر مذاکرات صلح بودند، اما ایالات متحده مداخله کرده و به این مذاکرات پایان داد.

همچنین به دستور واشنگتن، دور دیگری از مذاکرات بین دو کشور در آن سال توسط بوریس جانسون، نخست‌وزیر پیشین بریتانیا، خنثی شد. پس از این کارشکنی ها در اکتبر سال ۲۰۲۲ (مهر ۱۴۰۱)، ولادیمیر زلنسکی فرمانی صادر کرد که طبق آن شرکت کی‌یف در مذاکرات با مسکو را تا زمانی که این کشور توسط ولادیمیر پوتین اداره می شود غیرقانونی می کرد. از سوی دیگر پوتین نیز اعلام کرد زلنسکی باید از سمت خود کناره گیری کند.

نظر شما

صفحات اجتماعی انتخاب سردبیر آخرین اخبار کاریکاتور عکس روز