۱۱ خرداد ۱۴۰۳
کپی شد!

منبع بلندپایه مصری:

توافق قاهره و تل آویو برای بازگشایی گذرگاه رفح صحت ندارد

توافق قاهره و تل آویو برای بازگشایی گذرگاه رفح صحت ندارد

یک منبع بلندپایه مصری اعلام کرد: آنچه برخی رسانه‌ها درباره وجود توافق مصر و رژیم اسرائیل برای بازگشایی گذرگاه رفح گزارش کرده اند، صحت ندارد.

به گزارش نگاه نو، این منبع بلندپایه به شبکه اخبار قاهره گفت: مصر بر خروج کامل رژیم اسرائیل از گذرگاه رفح به عنوان شرط از سرگیری کار در این گذرگاه اصرار دارد. پنجشنبه شب رسانه‌های رژیم صیهونیستی مدعی شده بودند که مصر و این رژیم در مورد بازگشایی گذرگاه رفح به توافق رسیده اند.

شبکه تلویزیونی رژیم اسرائیل در این باره گزارش داد که مصر و این رژیم به توافق اولیه بر سر بازگشایی گذرگاه رفح برای انتقال کمک‌های انسانی به غزه دست یافته اند. این شبکه صهیوینستی ادعا کرده بود که این توافق پس از فشارهای آمریکا حاصل شده است.

در همین حال شب گذشته خبرگزاری آمریکایی اکسیوس نیز اعلام کرد که کاخ سفید در حال برنامه ریزی یک نشست سه جانبه بین مقامات آمریکایی، مصری و اسرائیلی در هفته آینده در قاهره برای بحث در مورد پیامدهای تسلط نظامی اسرائیل بر کریدور فیلادفیا در امتداد مرز جنوبی غزه است.

اکسیوس اضافه کرد: انتظار می‌رود که مقامات درباره طرح‌های بالقوه بازگشایی گذرگاه رفح و در عین حال نگرانی‌های اسرائیل درباره ورود تسلیحات حماس به نوار غزه و تمرکز بر حفظ یک معاهده صلح بین اسرائیل و مصر، بحث کنند.

آکسیوس گزارش داد که این نشست جمعه گذشته طی یک تماس تلفنی بین جو بایدن رئیس جمهور آمریکا و عبدالفتاح السیسی، رئیس جمهور مصر، مورد توافق قرار گرفت و در این گفت‌وگو رئیس جمهور مصر همچنین موافقت کرد که ارسال کمک ها از طریق گذرگاه مرزی کریم ابوسالم (کرم شالوم) از سر گرفته شود.

نظر شما

صفحات اجتماعی انتخاب سردبیر آخرین اخبار کاریکاتور عکس روز