۱۶ بهمن ۱۴۰۲
کپی شد!

امروز انجام شد؛

دیدار وزیر خارجه سودان با امیر عبداللهیان در تهران

دیدار وزیر خارجه سودان با امیر عبداللهیان در تهران

علی الصادق علی وزیر خارجه سودان که به تهران سفر کرده، ظهر امروز با همتای ایرانی خود دیدار و گفتگو کرد.

به گزارش نگاه نو، «علی الصادق علی» وزیر خارجه سودان که در پاسخ به دعوت همتای ایرانی خود و به منظور دیدار و گفتگو با مقامات جمهوری اسلامی ایران به تهران سفر کرده، ظهر امروز (دوشنبه) ۱۶ بهمن ماه در محل وزارت امور خارجه با حسین امیرعبداللهیان دیدار و گفت‌وگو کرد.

این نخستین سفر وزیر خارجه سودان به تهران بعد از قطعی روابط دو کشور در سال ۱۳۹۴ است. سودان در پی حمله به سفارت عربستان در تهران و سرکنسولگری این کشور در مشهد در دی ماه ۱۳۹۴ که به قطع روابط یک طرفه عربستان با ایران منجر شد، در تبعیت از عربستان اقدام به قطع روابط دیپلماتیک با ایران کرد.

ناصر کنعانی سخنگوی وزارت امور خارجه امروز در نشست هفتگی با خبرنگاران درباره سفر وزیر خارجه سودان به تهران با بیان اینکه ما و سودان از سال‌های دور روابط نزدیک و سازنده‌ای را داشتیم،گفت: متاسفانه دولت قبلی سودان بر اساس دلایل و اظهارات واهی و بدون اینکه مشکلی حقیقی در روابط دو کشور باشد روابط با ایران را به صورت یکجانبه قطع کرده بود.

جمهوری اسلامی ایران و سودان ۱۷ مهر ماه در بیانیه‌ای مشترک اعلام کردند که روابط دیپلماتیک خود را از سر می‌گیرند.

توافق برای از سرگیری روابط دیپلماتیک ایران و سودان در پی دیدار امیرعبداللهیان با همتای سودانی برای نخستین بار بعد از قطعی روابط دیپلماتیک دو کشور و در حاشیه نشست وزرای خارجه عدم تعهد در تیرماه ۱۴۰۲ در باکو حاصل شد.

نظر شما

صفحات اجتماعی انتخاب سردبیر آخرین اخبار کاریکاتور عکس روز