۸ مهر ۱۴۰۲
کپی شد!

درباره تحولات قره‌باغ؛

سفیر ایران با دستیار علی‌اف رایزنی کرد

سفیر ایران با دستیار علی‌اف رایزنی کرد

سفیر جمهوری اسلامی ایران در باکو در دیدار با دستیار رئیس جمهور آذربایجان درباره آخرین تحولات مناسبات دوجانبه و مسائل منطقه از جمله شرایط کنونی در قره‌باغ به گفتگو پرداخت.

به گزارش نگاه نو، سیدعباس موسوی سفیر جمهوری اسلامی ایران در باکو عصر جمعه هفتم مهر ماه با «خلف خلف اف» دستیار رئیس جمهور آذربایجان در ماموریت‌های ویژه دیدار و در خصوص آخرین تحولات روابط دوجانبه و مسائل منطقه‌ای به خصوص شرایط جاری در قره‌باغ گفت‌وگو و تبادل نظر کرد.

دولت خودخوانده قره‌باغ کوهستانی روز پنجشنبه پایان موجودیت این جمهوری را اعلام کرد. رئیس جمهوری خودخوانده قره‌باغ در بیانیه‌ای گفت که فرمان انحلال همه نهادهای دولتی را امضا کرده است. رئیس جمهوری خودخوانده قره‌باغ در آن بیانیه اعلام کرد: «از همه ساکنان قره‌باغ، چه در داخل و چه در خارج از این منطقه می‌خواهم از شرایط ادغام در جمهوری آذربایجان مطلع شوند.»

مقامات جمهوری اسلامی ایران پیش از این هم بارها اعلام کرده بودند که قره‌باغ را بخشی از جمهوری آذربایجان می‌دانند. آنچنانکه حسین امیرعبداللهیان در دیداری که در حاشیه نشست مجمع عمومی سازمان ملل متحد در نیویورک با «آرارات میرزویان» همتای ارمنستانی داشت بار دیگر اعلام کرد که جمهوری ‌اسلامی ‌ایران قره‌باغ را بخشی از جمهوری آذربایجان می‌داند، ولی اختلافات باید از طریق سیاسی و‌ گفت‌وگو حل و فصل شود.

ناصر کنعانی سخنگوی دستگاه دیپلماسی نیز پیش از این تأکید کرده بود که قره باغ بخشی از جمهوری آذربایجان است و حقوق و امنیت ساکنان این منطقه باید در چارچوب مشخص تعریف و تامین شود. وی عنوان کرده بود: این موضع روشن ماست. ایران همواره بر ضرورت احترام به تمامیت ارضی و حاکمیت کشورها و پرهیز از هرگونه اقدام تنش‌زا تأکید کرده و با هرگونه تغییر در ژئوپلتیک منطقه و مرزهای شناخته شده بین‌المللی مخالفت دارد.

نظر شما

صفحات اجتماعی انتخاب سردبیر آخرین اخبار کاریکاتور عکس روز