۱۴ مرداد ۱۴۰۲
کپی شد!

در گزارشی اعلام شد؛

فایننشال تایمز خواسته های عربستان از اسرائیل برای عادی سازی روابط را فاش کرد

فایننشال تایمز خواسته های عربستان از اسرائیل برای عادی سازی روابط را فاش کرد

روزنامه آمریکایی فایننشال تایمز جمعه شب خواسته‌های عربستان از رژیم صهیونیستی برای عادی سازی روابط را فاش کرده است.

به گزارش نگاه نو، فایننشال تایمز اعلام کرده که جو بایدن رئیس جمهوری آمریکا هفته گذشته یکی از نزدیک ترین مشاوران خود را راهی ریاض کرد تا این موضوع را با مقامات عربستان بررسی کند. این دومین سفر یک مقام آمریکا به ریاض در تنها چند هفته گذشته است.

برخی دیپلمات‌ها گفته‌اند که عربستان به دنبال آن است که در برابر عادی سازی روابط با اسرائیل، امتیازاتی را از آمریکا بگیرد که شامل تضمین امنیتی، حمایت واشنگتن از برنامه غیرنظامی هسته‌ای و دریافت سلاح خواهد بود.

مقامات عربستانی نیز گفته‌اند که عربستان همچنین به گامی مثبت و بزرگ از سوی اسرائیل در قبال فلسطین نیاز دارد، هرچند که آنها جزییات بیشتر را نگفته‌اند.

«توماس فریدمن» ستون نویس روزنامه فاینانشال تایمز پس از یک هفته از دیدارش با بایدن درخصوص خواسته‌های احتمالی عربستان از اسرائیل نوشت که این خواسته‌ها شاید شامل توقف شهرکسازی، تعهد تل آویو به عدم الحاق کرانه باختری باشد که فلسطینیان آن را قلب کشور آینده خود می‌دانند اما اسرائیل از سال ۱۹۶۷ آن را اشغال کرده است.

«تساحی هنگبی» مشاور امنیت رژیم صهیونیستی روز دوشنبه به سازمان رادیو اسرائیل گفت که توافق کامل میان عربستان و اسرائیل مورد بحث نیست.

وی درخصوص امتیازات احتمالی عربستان از رژیم صهیونیستی نیز افزود: اسرائیل هرگز موضوعی که امنیت آن را تضعیف کند، نخواهد پذیرفت، اما تل آویو نسبت به توسعه برنامه غیر نظامی ریاض نگران نیست.

نظر شما

صفحات اجتماعی انتخاب سردبیر آخرین اخبار کاریکاتور عکس روز