۱۸ بهمن ۱۴۰۱
کپی شد!

در گزارشی اعلام شد؛

انتقاد روسیه از درز گزارش‌های محرمانه آژانس اتمی درباره ایران

انتقاد روسیه از درز گزارش‌های محرمانه آژانس اتمی درباره ایران

سرگئی ریابکوف معاون وزیر خارجه روسیه از درز گزارش‌های محرمانه آژانس بین‌المللی انرژی اتمی درباره ایران انتقاد کرد.

به گزارش نگاه نو، سرگئی ریابکوف، معاون وزیر خارجه روسیه روز دوشنبه از انتشار علنی اسناد مرتبط با ایران انتقاد کرد و از آژانس بین‌المللی انرژی اتمی خواست از آن جلوگیری کند.

طبق گزارش خبرگزاری ایتارتاس، ریابکوف در جمع خبرنگاران گفت: «یک بار دیگر، ما همواره نگرانی‌هایمان را از انتشار اسناد و اطلاعاتی که حاوی اطلاعات محرمانه‌اند و برای استفاده عمومی نیستند ابراز کرده‌ایم.»

ریابکوف اضافه کرد: «آژانس بین‌المللی انرژی اتمی نمی‌تواند اینطور فعالیت کند. این مسئله به تلاش‌های غرب برای سیاسی‌سازی مسائل اشاره می‌کند. دلیلی برای انحراف از مسیر حرفه‌ای و نرمال در خصوص این موضوع وجود ندارد.»

چند روز پیش خبرگزاری انگلیسی رویترز مدعی شد موفق شده به گزارش جدید آژانس بین‌الملل انرژی اتمی درباره ایران دسترسی پیدا کند. آژانس در آن گزارش مدعی شده بود ایران در مرکز فردو اقدام به ایجاد یک تغییر اعلام نشده در اتصال بین ۲ آبشار سانتریفیوژهای IR-۶ کرده است. این آبشارها اورانیوم را با خلوص ۶۰ درصدی غنی‌سازی می‌کنند.

آژانس مدعی شده در جریان یک بازرسی اعلام‌ نشده در روز ۲۱ ژانویه از کارخانه غنی‌سازی سوخت فردو متوجه این تغییر شده است. در آن گزارش همچنین آمده بود: «مدیر کل (آژانس اتمی) نگران است که ایران بدون اطلاع‌رسانی قبلی اقدام به ایجاد تغییرات محسوس در اطلاعات طراحی مرکز غنی‌سازی سوخت فردو در ارتباط با تولید اورانیوم غنی‌شده با خلوص بالا کرده است.»

آژانس توضیح نداده اتصال بین این دو آبشار سانتریفیوژی چگونه تغییر داده شده است. در گزارش آژانس تنها تصریح شده که این آبشارها «به گونه‌ای متصل شده‌اند که با نحوه فعالیت اعلام‌شده از سوی ایران تفاوت چشمگیری داشت.»

نظر شما

صفحات اجتماعی انتخاب سردبیر آخرین اخبار کاریکاتور عکس روز